نماز جمعه؛ سلسله درس‌های خارج فقه آیت الله مهدوی کنی ره – دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله مهدوی کنی

نماز جمعه؛ سلسله درس‌های خارج فقه آیت الله مهدوی کنی ره

کتاب

نماز جمعه؛ سلسله درس‌های خارج فقه آیت الله مهدوی کنی ره

نماز جمعه؛ سلسله درس‌های خارج فقه آیت الله مهدوی کنی ره

یکی از مباحث مهم فقهی، مسئله نماز جمعه است که در شرایط کنونی دارای اهمیت خاص می باشد؛ زیرا اولا حکم شرعی آن در زمان غیبت مورد اختلاف شدید فقها است و از سوی دیگر با تشکیل حکومت اسلامی بر مبنای نظریه ولایت فقیه توسط حضرت امام(ره) به صورت یکی از مسائل مبتلا به درآمده است که از شوون حکومت به شمار می رود و باید وظیفه شرعی حاکم و عموم مومنین نسبت به آن روشن شود.

در مورد مبحث نماز جمعه بیش از دویست کتاب جداگانه -غیر از کتب فقهی منظم که از طهارت تا دیات را در بردارند- مستقلا در خصوص نماز جمعه نوشته شده است. علمای بزرگی در مکتب اسلام در این رابطه صحبت کردند و نظرات در زمینه آن گوناگون و معرکه آراء است.
آیت الله مهدوی کنی(ره) که از فقهای نامدار در عصر حاضر بودند و تولیت مدرسه علمیه مروی تهران را به عهده داشتند و مجتهد جامع الشرایط بودند در سال ۱۳۷۰ در دروس خارج فقه خود به این مبحث پرداخته و به ارائه و بحث پیرامون ادله و آراء و در نهایت بیان نظر خود همت می گمارند. کتاب حاضر اولین مجموعه از دروس خارج فقه آیت الله مهدوی کنی(ره) است که مورد تحقیق و تنظیم قرار گرفته است.
مباحث حضرت آیت الله مهدوی کنی(ره) در این کتاب در چهارده فصل مدون شده است. مباحثی همچون مفهوم اجتهاد نزد اهل سنت، شرایط وجوب نماز جمعه در زمان حضور امام و عصر غیبت، بررسی روایات مربوط به نماز جمعه، بررسی نظر علمای مختلف از جمله آیت الله بروجردی، علامه مجلسی، شهید ثانی، شیخ عبدالکریم حائری در این کتاب به شیوه مستدل و متقن توسط معظم له ارائه شده است.بخش پایانی این کتاب به جمع بندی و نظر ایشان پیرامون مبحث نماز جمعه در غصر غیبت اختصاص دارد که بسیار قابل توجه و کارامد است.

 

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله مهدوی کنی

فهرست منو
دسترسی سریع

تمامی حقوق برای دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله مهدوی کنی محفوظ است.