آیت الله حسینی بوشهری:
حضرت آیت الله مهدوی کنی مانند کوه، استوار بود

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به ویژگی های شخصیتی حضرت آیت الله مهدوی کنی، وی را چونان کوهی استوار در سختی ها و ناملایمات دانست.

به گزارش گروه راهبرد خبرگزاری دانا (داناخبر)مراسم چهلمین روز درگذشت حضرت آیت الله مهدوی کنی (رحمه الله علیه) شنبه شب بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد دانشگاه امام صادق علیه السلام با حضور شخصیت های کشوری و لشگری، اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه السلام و اقشار مختلف مردم برگزار شد.

 

در این مراسم آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره رییس مجلس خبرگان رهبری، گفت: سخن پیرامون شخصیت هایی چون آیت الله مهدوی دشوار است چراکه تمام عمر را به انجام تکلیف همراه با اخلاص و خدمتگزاری بی منت سپری کرده اند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به تاثیر عناصر مختلف در شکل گیری شخصیت این افراد پرداخت و ادامه داد: در آموزه های دینی ما، ایمان، علم، آگاهی و بصیرت، مبارزه و جهاد و نیز رضا و تسلیم در برابر ذات حق، از جمله ویژگی های انسان های تکامل یافته است.

وی با تاکید بر مولفه ایمان، افزود: در حدیث آمده که مومن مانند کوهی استوار در برابر ناملایمات است. زمان می گذرد اما برخی چون آیت الله مهدوی، جلوه بیشتری می یابند و محبت آنها همه را جذب خود می کند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به جمعیت انبوه شرکت کننده در تشییع جنازه و برنامه های گرامیداشت آیت الله مهدوی کنی، تاکید کرد: پیامبر گرامی اسلام (ص) تکریم عالم را تکریم خود دانسته اند چراکه یک عالم ربانی مرزبان باورها و اعتقادات جامعه است و برای همین بارها تاکید کرده ام اگر مرزبان اعتقادی نباشد، مرزبان جغرافیایی هم وجود نخواهد داشت. اگر آن فضای معنوی بر جبهه های ما در هشت سال دفاع مقدس حاکم نبود، آیا ما می توانستیم به چنان پیروزی عظیمی دست یابیم که دشمن حتی یک وجب از خاکمان را نتواند تصاحب کند؟

وی از تسلیم بی چون و چرای آیت الله مهدوی کنی در برابر خواست و اراده خداوند هم یاد کرد و گفت: در عصر ستم شاهی و در زیر سخت ترین شکنجه ها، ایشان همیشه این آیه سوره مبارکه بقره را زمزمه می کرد که می فرماید: «ربنا افرغ علینا صبرا».

استاد حوزه علمیه قم آیت الله مهدوی کنی را اهل جهاد و مبارزه هم با نفس و هم با دشمن بیرونی دانست و تصریح کرد: او در هر سنگری از مسجد جلیلی و حوزه مروی گرفته تا دانشگاه امام صادق علیه السلام، هیچگاه دست از مبارزه و جهاد فرهنگی نکشید و با اینکه یک عالم سنتی بود، بسنده به اداره حوزه نکرد و با پایه گذاری دانشگاه امام صادق علیه السلام، نیروهایی مومن و توانمند برای انقلاب عزیز ما پرورش داد.

وی آیت الله مهدوی را اهل اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط دانست و گفت: اگر قرار بود بیانیه ای صادر کند، بارها متن آن را مرور می کرد تا حتی به اندازه کلمه ای از جاده اعتدال خارج نشود.

عضو مجلس خبرگان رهبری، رییس این مجموعه را دارای انصاف حتی در برابر دشمنان خواند و گفت: گاهی تاکید می کرد با فلان فرد از جنبه سیاسی اختلاف دارم اما او را انسانی متدین می دانم.

وی به همراهی و همگامی آن مرحوم با ولایت نیز اشاره کرد و تصریح کر: امام راحل و مقام معظم رهبری تعابیر بزرگی درباره ایشان دارند که خود عظمت آن مجاهد فی سبیل الله را می رساند.

استاد حوزه علمیه قم در پایان با تسلیت به بیت مکرم ایشان خطاب به اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه السلام گفت: اگر می خواهید راه آیت الله مهدوی کنی ادامه یابد، خط او را ادامه دهید.