حضرت آیت الله مهدوی کنی:
پیروزی انقلاب اسلامی یک معجزه الهی بود

84836 538دیروز یکشنبه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشگاه امام صادق(ع) با آیت الله مهدوی کنی رییس این دانشگاه دیدار و گفت و گو کردند.

 

حضرت آیت الله مهدوی کنی در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان گرامیداشت ایام دهه فجر گفت: ایام دهه مبارکه فجر مسلماً از مصادیق «ایام الله» بوده و به مصداق فرمان خداوند تبارک و تعالی به حضرت موسی(ع) مبنی بر گرامیداشت ایام الله، باید با شکوه هر چه بیشتر گرامی داشته شود.

رییس مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: پیروزی انقلاب اسلامی مانند پیروزی همه انبیا الهی بر طواغیت یک معجزه الهی بود.

رییس دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه ما هر چقدر هم کار بکنیم باز هم نمی‌توانیم شکر نعمت انقلاب اسلامی را به جا بیاوریم، ادامه داد: انقلاب اسلامی، امام (ره) و شهیدان به گردن ما حق بسیار دارند و ما هر چقدر هم کار بکنیم باز هم نمی‌توانیم شکر نعمت انقلاب اسلامی را به جا بیاوریم.

تقدیر از شورای عالی انقلاب فرهنگی

حضرت آیت الله مهدوی کنی ضمن تقدیر از خدمات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی از ثمرات شیرین درخت پرثمر انقلاب اسلامی است و خدمات این شورا در همه زمینه‌ها غیر قابل انکار است.

وی افزود: حضرت امام خمینی(ره) با وجود همه نهادهای رسمی متولی بخش علم و فرهنگ به درستی نیاز به وجود یک نهاد بالادستی را برای سیاستگذاری در این زمینه را درک کردند و برای رفع این نیاز شورای عالی انقلاب فرهنگی را تشکیل دادند.

رییس دانشگاه امام صادق علیه السلام با اظهار علاقمندی خود به این شورای اظهار کرد: بنده چون در ستاد انقلاب فرهنگی عضویت داشتم هنوز نسبت به شورای عالی انقلاب فرهنگی حس همکاری دارم.

هدف از تاسیس دانشگاه امام صادق تحقق ایده دانشگاه اسلامی بود

حضرت آیت الله مهدوی کنی در تشریح هدف اصلی از تاسیس دانشگاه امام صادق(ع) تصریح کرد: دانشگاه امام صادق(ع) بر اساس فرمان حضرت امام خمینی (ره) تأسیس شد و هدف اصلی از تأسیس این دانشگاه پیگیری ایده «دانشگاه اسلامی» بود.

وی افزود: در ایام مبارزه، بر علیه رژیم پهلوی جمعی از متفکرین آن روز مانند شهید مطهری، شهید بهشتی و... به طور جدی در مورد دانشگاه اسلامی فکر می‌کردند.

رییس مجلس خبرگان در مورد دانشگاه اسلامی تصریح کرد: دانشگاه اسلامی، دانشگاهی است که در آن ضمن رعایت ضوابط شرعی، محل اصلی نظریه پردازی اسلامی در مورد علم باشد.

حضرت آیت الله مهدوی کنی گفت: البته تولید علم اسلامی به معنای بی توجهی نسبت به تجربیات سودمند بشری نیست و اصولاً اسلام تجربه را در حیطه‌ای مشخص، منبعی مطمئن برای ایجاد معرفت می‌داند.

وی افزود: ما مبانی را از وحی الهی و عترت طاهرین(ع) اتخاذ می‌کنیم ولی در تعیین روش‌ها به علم بشری توجه می‌کنیم.

رییس دانشگاه امام صادق علیه السلام در پایان ادامه داد: مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» نیز دانشگاه امام صادق(ع) را محلی مطمئن برای ترویج ایده «علم دینی» تلقی فرموده‌اند.

دکتر مخبر دزفولی نیز در این دیدار با تبریک دهه فجر، طی سخنانی گفت: بسیاری از نیروهای انقلاب و کسانی که بعد از انقلاب اسلامی منشأ خدمات فراوانی بوده‌اند، افتخار شاگردی حضرت آیت الله مهدوی کنی را دارند و به این اعتبار شما از سابقون انقلاب اسلامی و یاران صدیق حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» هستید.

مواضع توام بابصیرت حضرت آیت الله مهدوی کنی، در طول سال‌های بعد از انقلاب اسلامی برای همه فرقان و روشن کننده راه درست بوده است.

وی افزود: مواضع توام بابصیرت حضرت آیت الله مهدوی کنی، در طول سال‌های بعد از انقلاب اسلامی برای همه دوستان انقلاب، فرقان و روشن کننده راه درست بوده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همانگونه که حضرت آیت الله مهدوی کنی فرمودند: تأسیس ستاد انقلاب فرهنگی و متعاقب آن شورای عالی انقلاب فرهنگی برآمده از یک نیاز بود که حضرت امام خمینی(ره) به درستی آن را تشخیص دادند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در چند سال اخیر با جدیت بیشتر وارد میدان تدوین اسناد بالادستی بخش‌های علم و فرهنگ شد.

وی افزود: مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در پیوست احکام اخیر خود به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، مواردی مانند نقشه جامع علمی کشور، نقشه مهندسی فرهنگی و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را به عنوان اولویت‌های اصلی فعالیت این شورا تعیین فرمودند.

دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای انجام این وظایف با به کارگیری تعداد زیادی از فرزندان انقلاب که در حوزه و دانشگاه مشغول هستند، وارد مرحله جدیدی از فعالیت خود شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان ادامه داد: همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و دانشگاه امام صادق(ع) باید به صورت مستمر، تعمیق و گسترش یابد.

در پایان این دیدار تفاهم‌نامه همکاری بین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و دانشگاه امام صادق(ع) به امضا حضرت آیت الله مهدوی کنی رییس این دانشگاه و آقای دکتر مخبر دزفولی رسید.