خاطره دکتر مرندی از قبول زحمت تولیت املاک وقف شده اقوام همسرش توسط آیت الله مهدوی کنی
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر تنظیم، حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله مهدوی کنی، دکتر علیرضا مرندی وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس فعلی فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه  با خبرنگار ما، از جایگاه حضرت آیت الله مهدوی کنی گفت که در زیر می آید:

ارزیابی شما از سوابق، جایگاه و ویژگی های شخصیتی رییس فقید مجلس خبرگان جامعه چیست؟
آیت الله مهدوی شخصیت شناخته شده ای است که نیاز به تعریف ندارد. ایشان شخصیت خارق العاده و منحصر به فردی داشت که هیچکس نمی تواند نکته ای منفی درباره آن زنده یاد بگوید. ایشان همه افراد را جذب می کرد. در عین حال بسیار توانمند و با هوش بود با وجود اینکه مسوولیت های بالایی که در زندگی داشت، تواضع چشمگیری داشت. همان چیزی که از یک مسلمان طراز اول انتظار داریم. ما که متاسفانه به ائمه اطهار دسترسی نداریم ولی ایشان ویژگی هایی داشت که در سیره ائمه آمده است. همه افراد به ایشان علاقه داشتند.

از مهمترین شاخصه های آن مرحوم، ولایتمداری بود که هم در زمان حضرت امام (ره) و هم در دوره مقام معظم رهبری به دفعات آن را به اثبات رساند و این، پایداری ایشان بر اصول را نشان می دهد که در هر شرایطی از ولایت امر، تبعیت می کرد.

همه طبقات جامعه و در سنین مختلف به ایشان علاقه داشتند. بسیاری از نوجوانان و جوانان که به هرحال ویژگی های متناسب با سن خود را دارند، با وجود اختلاف سنی زیاد، به حضرت آیت الله مهدوی اعتقاد زیادی داشتند و این تاثیرگذاری فراوان ایشان را نشان می دهد. 

لطفا خاطره ای از ایشان برای ما تعریف کنید.
آیت الله مهدوی با هوش سرشاری که داشت حتی در مسایل کوچک هم با دقت تمام ورود می کرد. یکی از اقوام همسر من، املاکی داشت که وقف کرده بود و پدر همسرم مسوول اجرا و رسیدگی به این موقوفات بود.

زمانی که پدر همسرم به سن کهولت رسید و دیگر ناتوان بود از اداره موقوفات، قرار شد فردی جایگزین ایشان شود. مطابق وقف نامه، تولیت مدرسه و مسجد مروی باید این مسوولیت را قبول می کرد که کسی نبود جز حضرت آیت الله مهدوی کنی. نامه ای نوشتم خدمت ایشان و آن بزرگوار هم با وجودی که زحمت بزرگی بود (اسناد و مدارک پراکنده و...) قبول کرد.

اتفاقا چند روز قبل از وقوع عارضه برای ایشان، در بیت رهبری، آن مرحوم را زیارت کردم. با وجود کسالت و بیماری که حتی با زحمت راه می رفتند اما برای مراسم عزاداری آمده بودند. در آنجا هم از من سوالات ریز زیادی کردند درباره یک یک وقف کنندگان املاک گفته شده در سالهای قبل. اسم همه را بلد بودند درحالیکه من به عنوان عضو این خانواده، این اطلاعات را نداشتم و عرض کردم باید در این باره تحقیق کنم.

خداوند عنایت زیادی داشت به ایشان و ما باید مفتخر باشیم به داشتن چنین بزرگانی در جمهوری اسلامی و امیدوارم توفیق داشته باشیم راه آن عزیز را ادامه دهیم.