آیت الله امامی کاشانی از 65 سال دوستی با آیت الله مهدوی می گوید:
یکی از بارزترین وجوه شخصیتی آیت الله مهدوی کنی روحیه معنوی ایشان بود
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر تنظیم، حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله مهدوی کنی، در ابتدای این، برنامه آیت الله امامی کاشانی خطیب نماز جمعه تهران در پاسخ به اولین سوال مجری مبنی بر این که مهم ترین ویژگی شخصیت این عالم مجاهد و پارسا چه بود؟ اظهار داشت: سوال جناب عالی را با یک حدیثی از امام صادق (ع) آغاز می کنم، امام صادق(ع) فرمودند کسی حقاً عالم است و می توان به او عالم گفت که اعمال، روش و منشش گواه این موضوع باشد، اعمال صالحه اش گواه و آشکار باشد و سخنان و کلماتش پاکیزه و خوب باشد.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: آن چیزی که از مرحوم آیت الله مهدوی کنی در این ۶۵ سال دوستی مشخص بود این بود که در بحث اعمال و ذکرش یک خط مستقیم داشت که محور آن خط مستقیم تقوا بود و این یکی از خصلت های ایشان بود که می توان آن را در ابعاد مختلف دید.

وی در ادامه به خاطره ای اشاره کرد و گفت: از باب نمونه می توان به یکی از برخوردهای ایشان زمانی که ۱۸ ساله بودیم اشاره کرد، وقتی که ۱۸ سالمان بود و در مدرسه کاشان بودیم ایشان با یکی از دوستان آقا سید جلال به اردستان رفتند و بر منبر علیه بهاییت صحبت کرده بودند که این موضوع سبب شد ژاندارمری آن ها را بازداشت و از اردستان بیرون کند و آن ها شب به کاشان برگشتند و آن چیزی که در آن اوضاع و احوال و در آن سن کم می توان در وی دید آن احساس تکلیفی بود که هر زمان آن را احساس می کردند به هیچ وجه درنگ نمی کردند.

آیت الله امامی کاشانی به زمان نهضت امام راحل اشاره کرد و اظهار داشت: در آن زمان برخی افراد علی رغم این که انقلابی بودند در عین حال نگران بودند که فداکاری و شهادت جوانان در نهایت به کجا خواهد رسید ولی آیت الله مهدوی کنی تنها یک کلمه را بیان می کردند و می گفتند چون امام(ره) این تشخیص را داده هر چه هست به خود ایشان مربوط می شود و این که در نهایت به کجا می رسیم به ما ارتباطی ندارد، این روحیه یک روحیه بسیار عالی بود که هم خود ایشان را از تردید خارج می کرد و هم اطرافیان را.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که یکی از بارزترین وجه شخصیتی آیت الله مهدوی کنی روحیه معنوی ایشان بود و شاید خیلی کم به این شخصیت ایشان پرداخته شده و بهتر است در مورد این موضوع صحبت کنید اظهار داشت: ایشان از همان ابتدا به موضوع معنویت توجه داشتند و در زمان اذان در همان حجره ای که با هم بودیم یخ حوض مسجد را می شکستند و وضو می گرفتند و پایبند به شرکت در نماز جماعت بودند.

امامی کاشانی گفت: روزی یکی از دوستان بنده به نام محقق خواب دیدند که ما را ترور خواهند کرد و آمدند گفتند که اگر نماز امام زمان (عج)را بخوانید نجات پیدا خواهید کرد و از من درخواست کردند که به آیت الله مهدوی کنی نیز اطلاع دهم و بعد از یک هفته محقق مجدداً آمد و گفت که خانواده من دوباره خواب دیدند که شما را ترور خواهند کرد و اگر دوباره این نماز را بخوانید نجات پیدا خواهید کرد من در مقابل ایشان به آیت الله مهدوی کنی زنگ زدم و پرسیدم که آیا شما نماز را خوانده اید ایشان گفتند من در این هفته سه بار نماز امام زمان (عج) خوانده ام و از دوست دیگرم پرسیدم که آیا شما هم این نماز را خوانده اید ایشان جواب داد از آن لحظه که ما سر از بالش بر می داریم و تا زمانی که می خوابیم همه کارهایمان برای امام زمان (عج) است چرا که حکومت و دولت در مسیر رسیدن به حکومت امام زمان (عج) است، در آن روزها با توجه به جریان شهادت شهید رجایی و شهید باهنر باید آیت الله مهدوی کنی در آن جلسه حضور پیدا می کردند در آن جلسه حاضر شدیم و من به ایشان گفتم حدود ۱۰ دقیقه می خواهم بخوابم و ناگهان صدای انفجار را شنیدم و سپس متوجه شدیم که دوست من به مقام شهادت رسیده است.امامی کاشانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که روحیه مرحوم آیت الله مهدوی کنی تا چه حد می تواند برای رجال سیاسی چراغ راه باشد گفت : روش و منش انسان باید در راستای اعمال صالحه باشد.

وی با اشاره به این که بن و ریشه انسان باید در راستای توجه به خداوند باشد افزود شخصیت ها و اشخاص و رجال سیاسی که در امور هستند باید به خداوند توجه داشته باشند.

خطیب نماز جمعه تهران با توجه به این که مرحوم آیت الله مهدوی کنی ۸۳ سال زندگی پاک داشتند ادامه داد: واقعاً ایشان اهل باور بودند و کارهایشان بر روی این اصل صورت می گرفت.

امامی کاشانی با اشاره به این که همه باید به خداوند توجه کنیم افزود:در قرآن کریم آمده است که انسان ها به خوبان توجه داشته باشند مانند اسماعیل و ابراهیم و حضرت مریم که باید خانم ها این بزرگوار را مورد توجه خود قرار دهند.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به این که قرآن نمی گوید که از اشرار یاد کنید گفت: کسانی که خوب هستند باید راه و روش آن ها را ادامه دهیم.

وی با بیان این که اگر باور در هر کسی باشد می تواند به ترقی برسد گفت: راه هوا و هوس انسان را به جایی نمی رساند.

امامی کاشانی با بیان این که دویدن های از راه هوا و هوس جز کفش پاره کردن چیز دیگری ندارد ادامه داد: این گونه انسان ها هرگز به مقصد نمی رسند.

خطیب نماز جمعه تهران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که چه طور شخصیت مرحوم مهدوی کنی می تواند برای سایرین جامع الاطراف باشد گفت: فطرت به دو دسته عملی و نظری تقسیم می شود به طوری که فطرت همان عقل است که سیر خود را طی می کند بنابراین این سیر باید صاف و لطیف باشد.

وی با بیان این که اگر این حرکت لطیف باشد آدم را به قله می رساند اظهار داشت: در جوانی با مرحوم آیت الله مهدوی کنی صحبت می کردیم و می گفتیم که مثلاً می خواهیم چه کاره شویم.

خطیب نماز جمعه تهران با تاکید بر این که باید علوم اسلامی را فرا بگیریم ادامه داد: باید دانشگاه ها و جوانان را نجات داد.

وی با اشاره به این که باید دانشگاه ها را اداره کنیم افزود: مرحوم شهید مطهری هم این فکر را داشتند به طوری که ایشان از قم به تهران آمدند.

امامی کاشانی با اشاره به این که بر اساس این تفکر هم در مباحث حوزوی و هم در مباحث دانشگاهی ورود یافتیم افزود: مباحث حوزوی بسیار عمیق بود نه این که بخواهد عادی باشد یعنی بنده از همان زمانی که با ایشان مباحثه می کردم هیچ اشتباهی از مرحوم آیت الله مهدوی کنی ندیدم.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به این که مسائل سیاسی را ایشان خوب می دانستند ادامه داد: ایشان از همان ابتدا ثبات قدم داشتند.

وی با اشاره به این که ایشان در کلاس های علامه طباطبایی حضور می یافتند گفت: عده ای می گفتند که تفسیر درس نیست ولی ایشان می گفتند که برای تفسیر باید استاد داشت.

امامی کاشانی با بیان این که ایشان حوزه مدرسه مروی و مسائل مربوط به طلاب را مدیریت می کردند اظهار داشت: روح، فکر، فطرت و عقل ایشان سبب رسیدن به اهداف والا شد به گونه ای که ایشان به مقصد رسیدند.

خطیب نماز جمعه تهران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که شخصیت های بزرگ چقدر در شکل گیری جایگاه ایشان نقش داشتند گفت: فطرت باید صاف باشد تا مطالب را خوب دریافت کند به گونه ای که مرحوم مهدوی کنی از گیرندگی بسیار خوبی برخوردار بودند.

وی گفت: وقتی یک نفر در درس به امام خمینی (ره) اعتراض می کرد ایشان به جای این که بگویند سکوت کنید می فرمودند صبر داشته باشید به طوری که اگر شاگردی از گیرندگی خوبی برخوردار بود این کلمه در او اثر می گذاشت.

امامی کاشانی با اشاره به گفته های مرحوم بروجردی پیرامون روایات اظهار داشت: عالم مرشد است به طوری که عالم باید ارشاد کند و الا عالمی که به این امر نپردازد و کنج خانه بنشیند احادیثش ارزشی ندارد.

وی با اشاره به این که ایشان مطالب را به راحتی درک می کردند اظهار داشت : ایشان در فطرت صاف تربیت شدند.

* آیت الله مهدوی کنی در تمام مقاطع سیاسی حضور داشتند


امامی کاشانی با اشاره به این که ایشان در تمام مقاطع سیاسی حضور داشتند ادامه داد : دیدگاه های ایشان مطابق با واقعیت بود.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به صفای پاک مرحوم آیت الله مهدوی کنی اظهار داشت: انسان باید خوب ببنید و این خوب بودن بود که ایشان را در تمام مقاطع راهنمایی می کرد.

وی بیان داشت: نیاز جهان اسلام در این است که بدانیم در چه نقطه ای قرار داریم و دشمنان اسلام چگونه به طراحی بر ضد اسلام می پردازند.

امامی کاشانی با اشاره به این که اگر کسی عالم به زمان باشد کسی نمی تواند بر علیه او هجوم بیاورد گفت: جامعه ما باید احساس کند که در چه شرایطی قرار دارد و پرچم اسلام در چه شرایطی برافراشته می شود و یا این که چگونه باید نظام را حکومت کرد.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به این که نظام جمهوری اسلامی فرصت بی سابقه برای احیای اسلام است افزود: جامعه بشری از طریق اسلام باید بیدار شود.

وی با بیان این که این فرصت را باید درک کرد اظهار داشت: انسان باید در راه آنچه که به خوبی فهمیده تلاش کند.