کد خبر: ۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۶
حضرت آیت الله مهدوی کنی:

رییس مجلس خبرگان رهبری، resized 12064 852در مراسم بزرگداشت مقام معلم در مجتمع آموزشی امام صادق(ع) صبر و شکیبایی در مشکلات را بهترین راه برای گذر از دورانهای سخت دانست.
آیت الله محمدرضا مهدوی کنی، موسس دانشگاه و مجتمع آموزشی امام صادق(ع)، دلیل حضور خود در این مراسم را اظهار ارادت به مقام بانوان و معلمان اعلام کرد و پس از سخنان یکی حاضران در مورد ایشان گفت: دوست ندارم درباره ام سخنان مبالغه آمیز گفته شود. این گونه سخن گفتن، باعث می شود انسان به خودش مغرور شود و یا توقع دیگران از او بالا رود. لازم نیست درباره کسی این سخنان مبالغه آمیز را بگویید اما شاکر باشید تا نعمت خدا افزون شود.
وی افزود: در روزهای مبارکی قرار داریم. امروز روز تولد فاطمه زهرا است و در این روز باید به مساله مهم احترام به مقام زن ها توجه کنیم ونباید این مناسبت های مبارک را کوچک شمرد.
امکانات انقلاب اسلامی در خدمت تعلیم و تربیت است
رییس دانشگاه امام صادق (ع) در ادامه به تاریخچه تاسیس مدارس اسلامی اشاره کرد و گفت: قبل از انقلاب مرحوم علامه کرباسچیان با همکاری مومنین تلاش های زیادی برای تاسیس  مدرسه ای با مختصات یک مدرسه کامل دینی انجام داد، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همه امکانات برای تاسیس چنین مدارسی فراهم شد. ما در این انقلاب مانند ماهی در دریا هستیم که اهمیت و عظمت دریا را درک نمی کنیم. ولی حقیقت این است که باید از این فضای به وجود آمده کمال استفاده را بکنیم.
آیت الله مهدوی کنی همچنین به نقش آموزشی مساجد در صدر اسلام اشاره کرد و گفت: مسجد بیت مردم است. پیامبر اکرم(ص) در مدینه قبل از این که برای خود خانه ای بسازند، مسجد ساختند و مساجد از همان ابتدا محل تعلیم و تربیت مسلمانان بود. نخستین مدارس اسلامی نیز در نزدیکی مساجد بنا شده اند. مسجد جایی است تعلیم و تربیت در آن با دین ادغام شده و این چیزی است که ما می خواهیم.
وی با اشاره به این که در همه کشور ها به آموزش و پرورش تکیه ویژه می شود، درباره مدرسه و دانشگاه امام صادق(ع) توضیح داد: هدف اولیه فقط دانشگاه امام صادق(ع) بود اما بعد فهمیدیم برای تربیت علمی و اخلاقی باید از سنین کودکی کار را آغاز کنیم و به همین دلیل مدارس تاسیس شدند. امام صادق (ع) نیز به شاگردانش می فرمود که وقت خود را برای تربیت جوانان بگذارند.
تربیت علمی و اخلاقی از آموزش مهم تر است
رییس دانشگاه امام صادق(ع) با نقد ساختار آموزشی مدارس و دانشگاه ها افزود: به نظر ما در جامعه الامام صادق(ع) تربیت علمی از آموزش مهمتر است. در آموزش هدف افزایش معلومات و محفوظات است، اما در تربیت علمی دانش آموز و دانشجو یاد می گیرد که چگونه علمی فکر کند و علمی زندگی کند. البته تربیت علمی زمانی می تواند مشکلات کشور را حل کند که با تربیت اخلاقی همراه باشد. 
او ادامه داد: من این روش را قبول ندارم که دانش آموزان و دانشجویان فقط در کلاسهای مخصوصی اخلاق بیاموزند و این به تنهایی کافی نیست. بلکه بهترین راه آموزش اخلاق، یادگیری آن در کنار درس ریاضی و فیزیک است. وقتی معلمین اخلاق اسلامی داشته باشند، بچه ها نیز با اخلاق و تربیت اسلامی آشنا می شوند. به همین دلیل رعایت اخلاق از سوی شما در کلاس بسیار مهم است.
با صبر و استقامت مشکلات اقتصادی حل می شود
ایشان با مثال از مرحوم روزبه که تعلیم و تربیت دانش آموزان را به تحصیل در خارج از کشور ترجیح داد، به اهمیت و ارزش کسانی پرداخت که عمر خود صرف آموزش و پرورش نسل بعدی می کنند اشاره کرد و گفت: ارزش کسانی مثل شما که مسیر تعلیم و تربیت را در پیش گرفته اند با پول قابل مقایسه نیست. اگرچه وظیفه ما و مدیران اینست که در حد توان مشکلات زندگی شما را حل کنیم.
ایشان با اشاره به سخنان مدیرعامل مجتمع در خصوص مشکلات اقتصادی پیش رو و نیازهای مالی، ضمن اشاره به آیه 16 سوره جن مدیران مجتمع را به صبر و استقامت و مدارا با مردم توصیه کرد و افزود: قرآن می گوید "اگر [مردم] در راه درست پايدارى ورزند، قطعا آب گوارايى بديشان نوشانيم"  طی مسیری که شما انتخاب کرده اید سخت و دشوار است، اما به یاری خدا نتایج خوب و درخشانی خواهد داشت. از مسیری که برای تعلیم و تربیت انتخاب کرده اید خسته نشوید و نگذارید سختی ها شما را از تصمیمتان پشیمان کند و نیتتان خراب شود. من وقتی در دهه چهل از قم به تهران آمدم، گاهی برای رفتن به مدرسه مروی و تدریس در آن، حتی پول بلیط اتوبوس را نداشتم و یا مسیر مدرسه مروی تا مسجد جلیلی در خیابان ایرانشهر را پیاده طی می کردم. با این حال چه پیش از انقلاب و چه پس از آن برای اداره دانشگاه و سایر موسسات هیچگاه دست نیاز به سوی کسی دراز نکردم. حتی طی این سالها از اعضای هیئت امنای دانشگاه امام صادق(ع) نیز برای رفع مشکلات مالی کمکی دریافت نکرده ایم. 
آیت الله مهدوی کنی، به استقامت معلمان در این شرایط دشوار اشاره کرد و توضیح داد: باید در مقابل مشکلات ایستادگی کنید و خود را نبازید تا از بحران بگذریم. چون هر مشکلی حل خواهد شد. اگر شما معلمان و مسوولان همراه باشید؛ انشاالله مشکلات را پشت سر می گذاریم.
موسس مدرسه و دانشگاه اسلامی امام صادق(ع) در بخش دیگری از سخنانش به مشکلات کشور اشاره کرد و گفت: اخیرا به دلیل سوء مدیریت در کشور دچار مشکلات زیادی شده ایم. من معتقد نیستم همه مشکلات به دلیل تحریم به وجود آمده اند. کشور ما دوره های سخت تری مانند زمان جنگ را پشت سر گذاشته و انتظار اینست که در اداره کشور از تجربیات گذشته استفاده شود.
او به انتخابات پیش رو اشاره کرد و گفت: امیدوارم در انتخابات پیش رو شخص مناسبی را انتخاب کنید که هم ولایی باشد و هم برنامه و همکاران خوبی برای اداره کشور داشته باشد تا مشکلات مرتفع شوند. 
مقام حضرت زهرا(س) اکتسابی نیست
رییس مجلس خبرگان رهبری، در ادامه به روز زن اشاره کرد و توضیح داد: برخی از تعریف هایی که برای حضرت زهرا(س) به کار می برند را قبول ندارم و کافی نمی دانم. این که او خوب شوهر داری می کرد، ایشان را تبدیل به حضرت زهرا(س) با آن همه شان و منزلت نکرده است. این مقامات اکتسابی نیست که با عبادت به دست بیاید.
او ادامه داد: یک چنین زنی که به تعبیر حضرت علی (ع) در روز پس از ازدواج، «کمک خوبی برای عبادت خداست» و کسی که تمام اسرار نبوت در او جمع شده است، یک دختر معمولی نیست. آثار زندگی پربرکت او زیاد است. یکی از برکات نسل حضرت زهرا(س) امام خمینی است که ایران را متحول کرد.
حضرت آیت الله مهدوی کنی، در ادامه به نقش انقلاب اسلامی در بازگرداندن عزت و شرافت به مسلمانان اشاره کرد و توضیح داد: ما پیش از انقلاب تحقیر شده بودیم. آن ها تاریخ اسلام را عوض کردند و تاریخ زرتشتیان را جایگزین آن کردند. وقتی حجاب را از سر بانوان برداشتند کسی نبود که غیرت به خرج دهد و روبه روی آن ها بایستد. چون کسی نبود به مردم بگوید که باید چه بکنند.
او ادامه داد: امام خمینی به مردم مسلمان شخصیت داد. شاه می خواست از زنان ابزار بسازد و امام جلوی وی ایستاد و عزت از دست رفته مردم را به آن ها بازگرداند.

نام:
ایمیل:
* نظر: