کد خبر: ۵۳۷
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۶:۰۳
بیانیه رییس مجلس خبرگان رهبری به مناسبت هفته بسیج؛

 

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَ

سورة قصص، آيه 5

«و اراده ما بر اين قرار گرفته است كه به مستضعفين نعمت بخشيم و آنها را پيشوايان و وارثين روي زمين قرار دهيم»

مردم آگاه ایران!

پیشوای فقید انقلاب حضرت امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه)، بسیج را از «الطاف جليّه خداوند تعالي» دانستند. این تکریم شگرف، بیانگر حقیقتی ورای واژگان معمولی است و امتیاز بسیج را، بیش از پیش، باز می نمایاند. ایشان در سخن نغز دیگری فرموده است: «بسيج، شجره طيّبه و درخت تناور و پرثمري است كه شكوفه هاي آن بوي بهار وصل و طراوت يقين و حديث عشق مي دهد». به راستی آیا نسبت دادن بسیج به الطاف الهی و نواختن آن با کاربرد مفاهیم والایی چون «شجره طیبه»، «وصل»، «یقین» و «عشق»، آن هم از سوی مردی که همگان او را به راستی و پارسایی می ستایند، معنایی جز این دارد که بسیج عزیز ما فقط نهادی نظامی نبوده و نیست؟ آن عزیز سفرکرده، بسیج را «لشكر مخلص خدا» نامید تا بر این واقعیت تاکید کند که بسیج، بیش از آنکه برخوردار از سازمان رزمی مشخصی باشد، صاحب فرهنگ و تفکر است و شالوده آن را همین فرهنگ و تفکر برمی‌سازد‌. اگرچه بسیجیان، در روزهای دشوار نبرد، دوست و دشمن را در پیشگاه این حقیقت نهادند که در پاسداشت ایران و اسلام، اسطوره رزمندگی و تمثال بی مثال دلیری و جنگاوری اند، اما پيدايش اين نهاد مقدس در پیکره ای نظامي، هرگز به معناي محصور بودن فرهنگ بسيجي در دايره تنگ نظامي گری نيست. رهبر فرزانه انقلاب، خلف صالح امام راحل (رضوان الله تعالی علیه)، نیز بر «فرهنگ بسیجی» تاکیداتی بلیغ کرده، فرموده است: «فرهنگ بسيجى يعنى آن مجموعه‌ معرفت ها و روش ها و منش هایى كه مي تواند مجموعه‌هاى عظيمى را در ملت به وجود بياورد كه تضمين‌كننده‌ حركت مستقيم و پايدار اسلامى آن ملت باشند. اين يك تفكر است؛ در ذهن هم نيست، در خارج و در عينيت وجود دارد». آری، اين تفكر و ايمان، در سپهر سياست يك جلوه دارد و در ميدان فرهنگ و بازسازي و توسعه، جلوه ای ديگر. بسیج، در عمل، نشان داده است که شجاعت‌، ولایت پذیری‌، آگاهی و شناخت‌، برنامه ریزی، تقوا، دشمن شناسی‌، آینده شناسی، حریت و درایت، شاخص های این فرهنگ و تفکر است‌.

بسيج همزاد انقلاب است و برخاسته از متن ملّت. بسیج، نماد «امت» است؛ دانشگاهی و حوزوی، کارمند و کارگر، زن و مرد، پیر و جوان و همه اصناف ایرانی، امت بسیجی را ساختند، و انقلاب، عالی ترین ثمره وجود این امت بود. همان جوانان غیرتمندی كه در پرتو اين انقلاب، ذهني روشن و اندیشه ای تابناك یافتند، در عرصه کارزار هشت ساله با دشمن خونریز نیز ظفرآفرین شدند. جنگاورانی که در دفاع مقدس، پیشگامان رهایی بودند، امروزه دستاوردهای گران و خونبار انقلاب اسلامی را با همان مرام و منش و تعهد، اما به شیوه ای دیگر، پاس می دارند. بسيجيِ هوشمند ما امروز به این می انديشد كه صحنه نبرد از ميدان نظامي به قلمرو فرهنگ انتقال يافته است؛ بنابراين، رسالت زمانه او كسب آگاهي و دستیابی به درك عمیق از موقعيت خطير فرهنگي است. انقلاب همچنان نیازمند تفکر بسیجی است. سخن رهبر فرزانه انقلاب را بشنویم که فرمود: «عزيزان من! بسيجى شديد؛ مبارك است؛ اما بسيجى بمانيد. ايستادگى در راه مهم است». در تفكر بسيجي، فعاليت فرهنگي، همپایه رشد فرهنگي است و این هر دو به معناي شناخت بهتر اسلام و پاسداري از ارزش هاي گرانسنگ ديني است. در طریقت بسیجی، تکیه بر تقوا و دانش، عین دین خواهی و ارج نهادن به اصول انقلاب است. جوهره بسيجي، جان سپاری و آمادگي براي ادای تکلیف در همه امور مربوط به جامعه اسلامی است. آری «به کارگرفتن تمام نیرو در راه آرمان مقدس» شعار هماره بسیج است. کوشش بسیجی، مرز نمی شناسد؛ دیروز پشت خاکریزهای خون و خطر حماسه می آفرید؛ امروز هم اقتصاد و فرهنگ و دانش و اجتماع، عرصه آزمون اوست، و حقّا که بسیج، پیروزمند این آزمون است. پیشرفت های ایران اسلامی در دانش و فناوری و توسعه عمرانی و فرهنگی، وامدار اندیشه حماسه آفرین بسیج است. ترور بزرگان علمی ما نیز، هم نشان زبونیِ دشمن بدخواه و هم علامت تأثیر این اندیشه در ایران و جهان است.

بسیج شکوهمند ما، اگر می شکوفد، می بالد، حماسه می آفریند، پیش می رود و اگر هنوز زنده و رزمنده است، از این روست که دل در گرو محرم و عاشورا و کربلا دارد. این نام قدسی حسین بن علی (علیه السلام) است که در بسیجی، شور و شعور می آفریند و عزم و اراده می سازد. اسلام خواهی و ایران دوستی بسیجی، در سایه سار ولایت است که معنا می یابد و بارور می شود. بسیجی، کربلایی است و ولایتمدار. او جان و اندیشه خود را در چشمه سار عاشورا شست و شو داده و دفاع مومنانه از ولایت را نیز در مدرسه کربلا آموخته است.

ایران اسلامی، امروز، رو به چشم اندازهای نو دارد. پیروزی در این عرصه های نوپدید، نیازمند مشارکت مدیرانه و مدبرانه بسیج عزیز است. در این مرحله سرنوشت ساز، ضروری است مجلس شورای اسلامی، دولت، مسوولان و مدیران، حوزه های علمیه و دانشگاه ها تمام توش و توان خود را، برای برنامه ریزی صحیح و طولانی مدت، به انگیزه فرهنگ سازی و توجه دادن نسل جدید به میراث فکری و فرهنگی بسیج، به کار گیرند.

اینجانب، به نمایندگی از مجلس خبرگان رهبری، هفته گرامی بسیج مستضعفان را به همه بسیجیان دریادل و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تهنیت می گویم و از بارگاه خداوند سبحان برای ایشان، در پاسداری از اسلام و انقلاب، توفیق روزافزون می طلبم.

محمدرضا مهدوی کنی

رییس مجلس خبرگان رهبری

نام:
ایمیل:
* نظر: