کد خبر: ۵۲۱
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۷:۲۸

 

بسم الله الرحمن الرحیم*
قال علی بن الحسین (علیه‌السلام) «و حق الصغیر رحمته فی تطیمه و العفو عنه و الستر علیه و الرفق به والمعونه له»(1)
حضار گرامی! اساتید،‌ اندیشمندان و محققان فاضل و فرهیخته! اینک در سال 1382 که سال «کودک سالم، محیط سالم» نام نهاده شده، خدا را شاکریم که توفیق برگزاری نخستین همایش فقهی- حقوقی در حوزه حقوق اطفال نصیب دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) واحد خواهران گردید. همایشی با شکوه و پر بار که به همت جمعی از بانوان دانشگاه بر پا شده است و در حقیقت نمودی از تحقق آرمان‌ها و اهداف مقدس جمهوری اسلامی‌در اعتلا و شخصیت دادن به حضور موثر بانوان در مجامع علمی‌است، که هم اینک شاهد برپایی این محفل ارزشمند با حضور فرهیختگان سراسر کشور می‌باشیم.
یکی از اهداف مقدس دانشگاه امام صادق (علیه‌السلام) اعتلای فرهنگ غنی دینی و تبیین مبانی و ‌ترویج ‌اندیشه‌های فقهی- حقوقی است که جامعه کنونی نیازمند بدان است. اسلام در جمیع قوانین خود شخصیت و احترام همه انسان‌ها، مسلمانان، به ویژه کودکان را محفوظ داشته است و در‌تربیت نوین، کودک، یک انسان کامل شناخته شده است و انسانی است که با دیگران تفاوتی ندارد. بر مبنای تعلیم و‌تربیت اسلامی‌هیچ محرم اسراری بهتر از پدر و مادر در تکوین شخصیت الهی و انسانی کودک نقش‌سازنده ندارد.
کودک امانت الهی است و فطرت پاک و مطهری دارد و به طور قطع آنچه در این لوح مطهر و صفحه ضمیر او ‌ترسیم می‌شود، نتیجه رفتار و ارتباطی است که مربیان و والدین و دیگران با او داشته‌اند. دین مبین اسلام، پدران، مادران و مربیان را در امر پرورش اخلاقی و شخصیتی کودکان مسئول می‌داند و از اساسی‌ترین وظایف حساس و قابل تعمق در نظام حقوقی اسلام و ادیان توحیدی که بر دوش آحاد مردم، مسئولان و اولیا سنگینی می‌کند،‌ تربیت فرزندان آن جامعه است. رسول اکرم(ص) می‌فرمایند:
«ادبوا اولادکم»(2)
«فرزندان خود را‌ تربیت کنید.»
 دین اسلام در تمام شئون زندگی (فردی، اجتماعی، اقتصادی، عبادی، حقوقی و قضایی) فضائل اخلاقی و کرامات انسانی را تبیین نموده و محترم شمرده است و آن را پایه و اساس فرهنگ دینی قرار داده است. علی ابن ابی طالب (علیه‌السلام) نخستین امام همام شیعیان در توجه به‌تربیت نسل آینده، با عبارت: «اَکرِموا اَولادَکُم وَ اَحسِنوا آدابَهُم»(3)
به نقش اساسی اکرام (شخصیت دادن و ‌تربیت به آداب اجتماعی) در‌سازندگی جسم و روح کودکان اشاره دارد.
حفظ حقوق و هویت کودکان و احترام و تکریم آنان و توجه به نقش‌سازنده آموزه‌های دینی در تکوین شخصیت این آینده‌سازان، از دغدغه‌ها و واپسین نگرانی‌های حضرت رسول اکرم(ص) بود، زیرا توجه پیامبر بر این بود که جان، مال و حیثیت همه مردم محترم باشد و حقوق قشرهای آسیب پذیر جامعه مانند حقوق زنان و کودکان تضمین گردد و در نتیجه شعله خونخواهی‌ها خاموش و جنگ‌طلبی‌ها مهار و ثبات و آرامش برقرار گردد و امتیازات بی‌جا و تبعیضات ناروا برچیده شود و در راستای تحقق اصل عدالت در جامعه، زمینه‌های عینی و اجتماعی فراهم گردد.
روش اسلام و ائمه معصومین (علیهم‌السلام) در مسئله قانونگذاری، داوری و تنفیذ احکام عادلانه بر اساس واقع بینی، صراحت و قاطعیت است. روش اسلام در مرحله قانونگذاری و تنفیذ آن مانند روش قانونگذاران بشری  و حکومت‌های تحمیلی کنونی نیست که نه در مقام وضع قوانین و نه در مقام داوری و اجرای قوانین، عدالت و کرامات انسانی را در نظر نمی‌گیرند. کودکان به عنوان سرمایه‌های والای انسانی می‌توانند عامل تبلور این نظام‌ها باشند، در آیات شریفه قرآن کریم خداوند حکمت و دانش را پس از رسیدن به رشد و بلوغ فکری عامل مهم پذیرش مسند حکومت برای این قشر از جامعه می‌داند:
«وَ لَمَّا بَلَغَ أَشُدَّهُ آتَیْناهُ حُکْماً وَ عِلْماً»(4)
«و چون یوسف به سن رشد رسید، او را مسند حکمفرمایی و مقام دانش عطا کردیم.»
هم اینک که جهان غرب و دنیای کنونی در تارهای به هم تافته به دور از معنویت دینی و تعالی فکری، روح و فکر انسان را در کالبد زمان تسخیر و آمال خود را تنها در تامین منافع مادی سلطه‌گران جهانی، تحت عنوان کنوانسیون‌ها و اسناد بین‌المللی در دفاع از حقوق بشر تبیین نموده و به کشورهای در حال توسعه القا و تحمیل می‌کنند، آحاد مسلمانان موظفند که گام‌های موثر ... و مثمرثمر در چارچوب منظم علمی- تحقیقاتی بردارند و مبانی حقه فقه مذهب جعفری و تعالیم انسان‌ساز اسلام را به جهانیان ابلاغ نمایند.
بارالها! همه ما را در مسیر تعالیم حقه خود رهنمون باش و به ما شناختی ده که زمینه‌ساز ظهور منجی عالم بشریت حضرت بقیه‌الله الاعظم ( ارواحنا له الفداء ) باشد.
بارالها! کودکان و جوانان ما را در راستای تحقق اهداف مقدس جامعه نمونه دینی محافظت و هدایت فرما.
بارالها!‌ اندیشمندان، اساتید، محققان، مدیران، دانشجویان و خدمتگزاران این مرکز علمی، دینی و پژوهشی را که در جهت کشف حقایق و مبانی دینی و‌ ترویج و تعظیم معارف حقه اولیای الهی (علیهم الصلاه و السلام) گام بر می‌دارند، موفق و موید بدار و همه را مشمول عنایات و رحمت خود قرار ده. آمین یا رب العالمین.

* این پیام به مناسبت همایش سراسری اطفال در نظام حقوقی اسلام و غرب در آذرماه 1382 در واحد خواهران قرائت شد.

 

1- بحارالانوار، ج 71،ص 9 (رساله الحقوق امام زین‌العابدین)
2- امالی شیخ صدوق، ص 136، حدیث 6
3- مستدرک، ج 15، ص 168، باب 63، حدیث 17883
4- سوره یوسف، آیه 22

نام:
ایمیل:
* نظر: